ponedjeljak, 16. travnja 2018.


U tjednu nakon Uskrsa dr. Emerson Eggerichs, stručnjak za komunikaciju u braku i obitelji, održano je u većim hrvatskim gradovima predavanja na temu komunikacije u braku. Ukratko, muškarcima je potrebno poštovanje, a ženama ljubav. To su potvrdila i opsežna istraživanja etabliranih američkih sveučilišta. Neću ulaziti u detalje, jer sve piše u njegovoj knjizi Ljubav i poštovanje. No to me predavanje podsjetilo na važnost te dvije komponente braka. 

Ono što ovdje želim jest opisati kako je taj pristup utjecao na naš brak i to iz ženske perspektive. Posebno zato što u kulturi intime žene imaju primat, pa često ne razumijemo potrebe muškaraca ili mislimo da poštovanje trebaju zaslužiti. A muškarci rijetko znaju izraziti u čemu je problem. Iako nismo dugo u braku, vjerujem da će svaki bračni par moći pronaći dodirne točke.

Kad je izašao hrvatski prijevod knjige Ljubav i poštovanje, bila sam oduševljena. Tek sam započela svoju bračnu priču i gutala sam knjige o braku. Stvarno sam i krenula provoditi ono što sam čitala. Čak sam jedno ljeto posvetila tome da svaki dan ohrabrim supruga na način da osvijestim jednu njegovu kvalitetu, iskažem mu zahvalnost zbog toga i molim za njega (30-day Husband Encouragement Challenge). 

U tom početnom razdoblju uvijek smo se podsjećali na ono što smo naučili o komunikaciji u braku - da je meni potrebna ljubav i da me on sasluša, a ja da mu ne prigovaram, nego da mu s poštovanjem kažem što mi ne odgovara, te da kažem kako se ja osjećam, a ne da optužujem. Općenito smo se trudili komunicirati jedno s drugim na način koji onom drugom odgovara. 

Do trenutka kad sam bila trudna, znali smo da nešto nije u redu kod onog drugog i bez pogleda. Što je još nevjerojatnije, znali smo u čemu je stvar. Bila sam jako ponosna na naš brak, kako rješavamo sukobe i nerazumijevanje. Često sam promatrala bračne parove oko sebe i u glavi analizirala Ona ga ne poštuje - on se zatvara u sebe ili Gle, kako ga gleda s divljenjem! Sigurno imaju dobar odnos ili Vidi kako je ponosan na nju. …  Ono pozitivno trudila sam se primijeniti na naš brak, a negativno izbjeći.

Onda se rodila beba. Prekretnica. Naš obiteljski život postao je dinamičniji. Pojavili su se neočekivani problemi, a nerazumijevanja su postala sve učestalija i trebalo ih je brže rješavati. Pravi problem bilo je moje sve učestalije prigovaranje. Zapravo sam sama sebi išla na živce. Osjećala sam kao da Sirah mene opisuje kad kaže “Volim više živjeti s lavom i sa zmajem nego živjeti sa ženom opakom” (Sir 26, 16). Znala sam da radim krivo, da to nije način na koji ću motivirati muža da učini ono što smatram ispravnim. A on se silno trudio bez obzira na moje nepoštovanje iskazivati mi ljubav. I uzimala sam knjigu Ljubav i poštovanje u ruke, listala, tražila… ali ništa. Ništa nisam uspjela promijeniti. Nikoga nisam uspjela promijeniti - niti muža, niti sebe. 

U teoriji sam znala da bračna ljubav utječe na osjećaj sigurnosti i voljenosti kod djeteta. Ipak me bubačeva reakcija u trenucima napetosti između muža i mene iznenadila. Od bebe koja slobodno izražava svoje osjećaje, i pozitivne i negativne, postao bi povučen, promatrajući situaciju bez privlačenja pažnje na sebe. Niti spoznaja da je naša ljubav ključna za to da se on osjeća ljubljeno nije me mogla dovoljno potaknuti da počnem reagirati prema mužu s poštovanjem.  

Ne znam jeste li primijetili, ali dosad u tekstu nisam spomenula Boga niti molitvu. Zar brak nije sakrament, barem onako kako smo ga mi sklopili?! Ako jest, onda je u tom braku i Bog. I doista, molili smo se zajedno, i ja sam se molila za muža i sebe kao suprugu. No, očito, ne na pravi način. Moj unutarnji stav bio je pogrešan - muž se treba promijeniti, a ne ja. 


Ono što je dr. Eggerichs u svom predavanju naglasio jest motivacija za drugačiji način reagiranja u sukobu. Jer sukobe u braku ne možemo izbjeći. Ali kad oni nastanu, što činimo? Upadnemo u ludi krug - žena reagira s nepoštovanjem, a muž se zbog toga osjeća povrijeđeno i reagira bez ljubavi prema svojoj ženi, te je onda ona povrijeđena i reagira bez poštovanja… i tako opet iznova. Saznanja da je mom suprugu važno poštovanje, da on ima dobre namjere i ne želi me povrijediti, da će naš brak bolje funkcionirati ako ću ga ja poštovati nisu me mogla dovoljno motivirati da se ponašam u skladu s tim. Gotovo uvijek sam bila ja ta koja je iznova zavrtjela taj ludi krug i reagirala po starom. Po svome. 

Kao rješenje izlaska iz tog ludog kruga dr. Eggerichs istaknuo je u svom predavanju da onaj koji se osjeća spremnije i zrelije treba prvi popustiti, te da je svaki supružnik odgovoran za svoju reakciju u sukobu. No još jedna stvar mi je baš zapela za uho. A to je da se u odnosu prema supružniku zrcali naš odnos prema Bogu. Dakle, kroz nepoštovanje prema mužu, pokazujem da ne želim niti častiti Boga, da i u tom odnosu želim da sve bude po mome. 

Tu tezu dr. Eggerichs temelji na petom poglavlju Pavlove poslanice Efežanima, zbog kojeg se ženama najčešće diže kosa na glavi. Riječ je, naravno, o sljedećem: “Podložni budite jedni drugima u strahu Kristovu! Žene svojim muževima kao Gospodinu!” (Ef 5, 21-22). Niti meni nije ugodno čuti ovaj redak. Još uvijek, priznajem. Ali iz ovoga je jasno da žena podložna svom mužu zapravo je podložna Bogu. Sveti Pavao također kaže da muževi trebaju ljubiti svoje žene kao Krist Crkvu, što znači da trebaju biti spremni položiti svoj život za dobro svoje žene. U današnjem slučaju, trebaju pobijediti sami sebe, svoju sebičnost, zbog ljubavi prema supruzi. Bračna ljubav je zapravo slika Božje ljubavi prema svojoj Crkvi (usp. Ef 5, 32). 

Zanimljivo je to da kad nešto u našem odnosu ne bi štimalo, nije štimao niti moj odnos s Bogom.  I to bez obzira na mužev nježan pristup - prvi bi popustio, ispričao se i tražio da mu oprostim. Muž i ja smo uvijek sve izgladili, ali kao da Bogu nisam oprostila to što dopušta te teške trenutke u braku. Nisam tome nikada pridavala pažnju. A onda dok sam sjedila na predavanju, samo me pogodila misao da sam Boga prvog okrivila za svaki bračni konflikt. Jer On mi je dao takvog muža. I zašto ga onda On ne promijeni?! Zar ne vidi kako mi je teško?! Zar ne vidi koliko se trudim oko svega?! Molitva i razmatranje nemaju nikakvog smisla! Najbolje da sve sama sredim kako mislim da je najbolje. To su bile moje misli u ternucima bračnih sukoba. 

Ono što me doista potaknulo na djelovanje bilo je kad sam shvatila da je na kocki moj odnos s Bogom. Jedino što mi je preostalo bilo je iskreno pokajanje za svoje ponašanje, najprije prema Bogu, onda i prema mužu. I truditi se otvorena srca primjenjivati načela ljubavi i poštovanja. Jer ona su upisana u svaki brak, bez obzira što mi mislili o tome. Znanstvenicima je trebalo dvadeset godina da dokažu ono što kršćani znaju već dvadeset stoljeća. Koliko slijepi, i možda oholi, trebamo biti da to ne vidimo?! 

A u mom braku nisu se odjednom dogodile neke čudesne promjene. I nije se muž promijenio. Ali ja se polako mijenjam. Dobila sam jakosti da mogu prijeći preko svoga ponosa i zauzdati vlastiti jezik. To ne znači da uvijek savršeno komuniciramo, da sam skroz prestala prigovarati ili da se povremeno ne osjećam povrijeđeno. Ali sada mislim da molitva ima smisla. I molim za svoju promjenu srca i prihvaćanje muževog ponašanja. Sada imam želju poštivati muža bez obzira na njegove reakcije.  Sada ponekad i ja napravim prvi korak i ispričam se. Sada mogu lakše i brže oprostiti. Sada ne shvaćam sebe više tako ozbiljno. Ali zato poštivanje muža da!

A možda za mjesec dana napišem i post o nekom novom izazovu učvršćivanja bračne ljubavi kao onom s početka teksta.

petak, 6. travnja 2018.


Uskrs je prošao, ali još uvijek ga slavimo u Uskrsnoj osmini. Zato vas potičem da odvojite barem 15-ak minuta za razmatranje događaja uskrsnuća, te donosim dio jedne svoje meditacije, koju sami možete nastaviti. 


Uskrs je prošao, ali još uvijek ga slavimo u Uskrsnoj osmini. Što znači da danas jedemo meso :-) A u moru zečića, piceka, pisanica, šunke i francuske ne trebamo zaboraviti na stvarni razlog slavlja. Zato vas potičem da odvojite barem 15-ak minuta za meditaciju događaja Uskrsnuća.

Neki tekstovi koje možemo koristiti za razmatranje su sljedeći: Isusovo ukazanje dvojici učenika na putu u Emaus (Lk 24, 13- 35), Isusovo ukazanje Mariji Magdaleni (Mk 16, 1-11 ili Iv 20, 11-18), Petar i Ivan na praznom Isusovom grobu (Iv 20, 1-10), Isusovo ukazanje nevjernom Tomi (Iv 20, 24-29), ukazanje na Tiberijadskom jezeru (Iv 21, 1-14). 

Sveti Ignacije u svojim Duhovnim vježbama kaže da se Isus prvo ukazao svojoj majci, iako to Sveto pismo ne spominje. No razumno je u to vjerovati. Stoga donosim dio jedne svoje meditacije, koju sami možete nastaviti.  


Ona bdije. Moli psalme. Na koljenima je.

Nema njezinog sina. Ali još kao da je tu. Kao da su ga jučer slavili kod ulaska u Jeruzalem...
Svi su se uplašili. Apostoli se skrivaju. Ne izlažu se. Žene tuguju. Ne mogu prežaliti svoga Učitelja. Rekle su da će ujutro otići pomazati tijelo, kad prođe Pasha. Tko će im maknuti kamen s groba? To je samo izlika da ga još jednom vide. 

Ali treba dalje djelovati. Treba učenike ohrabriti.
Ona zna da ovo nije kraj. Trebaju se pokajati za svoje grijehe i tražiti Očevu milost. Trebaju se sjetiti svega što je Isus govorio i tako djelovati.
Ona ne razumije što sad, ali moli. Opet je u neznanju. I opet je pod križem rekla Tvoja sam sluškinja. Neka mi bude po tvojoj volji. I opet sada to govori. Zna da se treba predati u volju Očevu više nego ikada prije. Zna da je njezin Fiat bio prvi put isti kao i sada, da vrijedi i sada.

Svi misle da se slama od boli. Da se skriva. Ali ona moli. Moli kako je Isus molio. Sjeća se njegovih čudesa - ozdravljenja, oslobođenja - tumačenja Pisma, prispodoba...
Zna da još nije gotovo. Ne zna što će se dogoditi, ali zna da nije gotovo. Treba vjerovati. A njezina vjera je jača nego ikada prije. 

Petar i ostali misle da je to njezin obrambeni mehanizam. Jedino ju Ivan ozbiljno shvaća i razmišlja o njezinim poticajima. On je otvoren. On je stajao pod križem. 

Ne razumije ni sama kako, ali zna da ima mir. Bez obzira na to što je slike muke i raspeća progone. Da, proživljava sve još jednom. Osjećaji su tu. Najgore je od svega bilo kad su Isusa skinuli s križa i položili joj ga u krilo. Prošli su joj kroz glavu svi trenuci kad ga je držala u krilu, od rođenja, preko djetinjstva, kad ga je grlila kao dječaka, mladića i odraslog čovjeka.


Kao da ga opet grli. Kao da je to stvarno. Nekako je drugačije. Valjda zato što nije tu. 
Ali tu je! 
To je On! 
Sigurno je zaspala ili joj se od umora priviđa.

Majko, Ja sam!

Čudi se.

Bogu ništa nije nemoguće.

Još jedan zagrljaj. 
I opet je samo u svojoj sobi.
Zora polako sviće.

Marija izlazi iz sobe. Pita gdje su druge žene. 
Izašle su s miomirisima. Samo da ne spomene Isusovo ime.

Vratiti će se one i neće ništa napraviti. 
Živ je!

Znaš li što to znači za tvoj život?